Valgamaal Põdrala vallas on otsustatud pinnata kõvakattega kruusatee mis läbib Lõve mõisa südant. Ideeliselt on ju kõik imekena ja tore aga... Agasid on mitu. Esimene aga on see, et kui tee algab Lõve bussipeatusest, läbib mõisa südame ja metsa, siis metsa taga ristub ta T kujuliselt teise kruusateega. Nüüd pakuks et see ristuv tee ka siis mingis suunas pinnatakse aga praegu küll nii ei paista. Teetööd on praegu kuni ristini. Teine aga. Mõisa südames on siiani munakivitee, mida sellega tehakse? Kas muinsuskaitse teab? Kolmas aga. Lisaks munakiviteele on väga pikal lõigul maa sees alles tee ääres olnud maakivimüürid. Teeäärte kaevamiste käigus on need kohati paljastunud. Neid on siis üritatud kas alles jätta või välja koukida. Tõsised kivilahmakad on kohati välja kaevatud. Rohkem agasid ma praegu välja ei too.
Et mõisa süda on minu jaoks lapsepõlvemaa ja ülimalt südamelähedane, siis ei saanud ma niisama käed rüpes seda pealt vaatama jääda. Kirjutasin muinuskaitsesse, aga ei kitunud või miskit sellist, vaid küsisin, et kas nad teavad, et teed tehakse, ja et seal on need munakivi teed ja müürid. Minu suureks rõõmuks mulle isegi vastati
Jah, nad ei teadnud aga suhtlesid tee ehituse tellijaga (vallaga) ja saatsid ametniku asja vaatama. Tehti mõned ettekirjutused ja tööd võisid jätkuda.
Kuna siinse lehe materjale on ära kasutatud kiusamise eesmärgil, on personaalsemad artiklid või nende lõigud nüüdseks parooli all. Kel vaja juurde pääseda, võtab ühendust, andmed üleval olemas.
Lõve mõis, Laenhof, Löwe
Lõve mõisa asfalteerimine
- Üksikasjad
- -> 3411
Kasutajad on kunagi selle artikli kohta kommenteerinud:
Margus (03.11.2011 19:03): Elan isa ka Lõve külas, ja avastasin sinu huivitavaid lugusid Lõve küla kohta. See teeehituse värk oli tõesti nii, et mäest alla viivad müüre nad vigastisd, samas oli terve see parempoolne tee ääre suure kivilahmakaid täis, kopad lihtsalt julmalt lõhkusid ja märatsesid selle kraavi kallal,aga valmis nad tehti, ja läks mingi aeg mööda, tuli suur traktor ja korjas kõik need kivid julmalt tee äärest minema, Ja samas mis peale parki olevad kivid jäeti kõik maha ja tehti ilus hunnik, tee risti mis viib Lemskisse, või noh nii teda kutsutakse. Aga kas said vastuse ka, et kuidas lubati seda munakivi teed ära kaotada? Tervitustega Margus!
jflash2 (04.11.2011 07:07): Sain küll vastuse. Nimelt tänu minu järelpärimisele muinsuskaitsest, kes asjast midagi ei teadnud, tehti ettekirjutus et kivid peavad oma kohale alles jääma, aga need peab enne kõva pinnase paigaldamist katma liivaga. Ehk siis ajalugu peab tee alla alles jääma. Huvitav et räägiti tee pindamisest kõva kattega, aga tegelikult mingit pindamist pole tehtud, äkki siis ei pidanudki...
Aga lugusid on tulemas veel, inimestest kes seal elavad/elasid, mustanditena on nad juba olemas, aga praegu pole lihtsalt viimistlemiseks mahti saanud :)
Kas võib küsida kus teie seal täpsemalt elate?
Margus (04.11.2011 15:32): Elan bussijaama poolt tulles esimene maja vasakul :)
Margus (04.11.2011 15:33): Isegi mina pole kuulnud, selelst et pindamist oleks pidand tehtama. Huvitav!